banner

Editörün Seçtikleri

Alper Öztoprak

Ayhan Güleyen

Aziz Hatman

Editör

Emine Tahsin

GezintiGiller

Gökhan Atılgan

Gökhan Kalan

Hamza Tekçe

İsmail Poyraz

Orhan Cem

Özgür Keçicioğlu

Şule Sakızlıoğlu

Umay Çeviker

Önder Üretmen

Murat Öztürk

Hüseyin Sinecan

Yurdaer Kalaycı


GezintiGiller

Kars Gezi Notları


Kars – Gezi Notları (Ekim 2011)

     
 • Kağıt üstünde   İstanbul’dan Kars’a  , THY ‘nin  Yeşilköy Havalimanından saat 1155 kalkışlı uçuşu ile varmak ve dönüşte de saat 1445 uçuşu ile Kars’dan Istanbul’a uçmak mümkün;   ancak maalesef her iki yönde de 2’er saate varan rötarlarla seyahatimizi gerçekleştirebildik . Yoksa, normalde uçuş süresi yaklaşık 2 saat . 
 • Kars Havalimanı şehirden 5 km mesafede sadece . Biz , Cuma gününün devamını Kars’ın eski şehrine – Cumartesi sabahını Ani Harabelerine – Cumartesi öğleden sonrasını Çıldır Gölü ve civarına ayırdık.

     Orijinal planımızda Pazar sabahı için Sarıkamış’a gitmek vardı ; ancak  Sarıkamış’ın  Kars   merkezine yaklaşık 55 km uzaklıkta olması  ve  Katerina’nın Av Köşkü’nün  tadilat sonrası içler acısı durumda olduğu duyumu fikrimizi değiştirtti . Biz de  , Kars’ın sokaklarında gezinmeyi  ve peynir , bal , bulgur alışverişine vakit harcamayı tercih ettik  .

     

   
 • Kar’s Otel’de kaldık . Sadece 8 odası var – eski bir Rus evini  butik otele dönüştürmüşler . 2006’da açılmış – artık boyaya ve parlatılmaya ihtiyacı var sanki biraz ama güzel ve kişilikli bir otel. Kars’ın keyfini çıkartmak için  bu otelde konaklamak gerek;  ancak ucuz bir otel hiç değil . Bizim gittiğimiz sezon için  single 180 tl – double 250 tl (oda/kahvaltı dahil) fiyat alabildik . Kahvaltı , keyifli ve doyurucu ;  odalar ,geniş ve ferah . Personel çok düzgün. Otel şehrin en güzel bölümününde ve eski şehire yürüme mesafesinde. Kış aylarında konaklayacaklar için önemli bir not :     otelin restoran bölümü (ki, en alt katta ) ve uzantısındaki bir kanepe artı belki bir iki koltuk haricinde   vakit geçirilebilecek bir odası/alanı yok . Kışın seyahat edecekseniz , hava saat 15.30 gibi karardığı ve  şehirde  bir kaç lokanta haricinde akşam  çıkılacak doğru düzgün bir yer olmadığı için , odanızda vakit geçirmeyi göze almanız gerek . Bu arada otelin restoranı, İtalyan mutfağı ağırlıklı bir mönüye sahip .


Otel’in karşısında , Kar’s Store açılmış . Hediyelik eşya satılıyor  ve cafe/şarapevi gibi hizmet de sunuyor. Ne yazık ki hediyelik eşya seçenekleri çok kötü ,  hatıra niyetine alacak hiçbir şey bulamadık.  Birer kadeh Ermeni şarabı deneyelim dedik ; o da kötü çıktı . Gidecek olursanız , çay / kahve  tercih edin.


     
 • ‘Nerelerde - ne yenir’e gelince  ... Haftalarca araştırdık , günlerce aramızda tartıştık ve sonuçta

      Kars Kaz Evi’nde ...

Ayran Aşı (aş otu  ve bulgur ağırlıklı çorba) ,  bulgur üstü kaz eti , piti  (zerdeçal ve  nohutla  pişmiş koyun eti ) , erişte pilavı (erişte ve yeşil mercimekli) , helva (un helvası ancak daha kıtır pişirilmiş) ve baklavadan oluşan bir mönü seçtik .  Yemeklere turşu ve ezme eşlik ediyor . Her ikisi de çok lezziz ancak dikkat , sıkı acı .  Acısı sonradan vuruyor  üstelik – “çorba acı mı?” diye soranlar  iyi bilir.  Ayran aşı’nı (ki, kesinlike acı değil) ve erişte pilavını hepimiz çok sevdik . Kaz, biraz tuzlu ama lezzetli . Birlikte sunumu yapılan bulgur cinsi kavılca . Piti’de kuyruk yağı kullanılmışmıydı bilemedik ama herkesin damak tadına göre bir yemek değil . Un helvası ve ev baklavası konusunda fikr ayrılığı yaşadık ; çok seven de oldu , tabakta bırakan da .  Mekanda alkol yok – “yöresel yemek ile alkol olmaz” diyor Kaz Evi’nin sahibi Nuran Hanım .  İçkiyi yudum yudum içmeyi bilmeyen bir toplum olduğumuza haklı bir vurgu yaparak, tatsızlıklar ve sorunlar yaşamamak için böyle bir tercih yapmış .  Mönünün en pahalı yemeği kaz. Bahşiş dahil kişi başı yaklaşık 30 tl hesap ödedik.  Önceden aramak ve  yöresel yemekler için sipariş vermekte fayda var  .  Seyahat öncesindeki önemli tartışma konumuz  “kar yağmadan kaz yenir mi yenmez” sorusunun cevabını Nuran Hanım’dan dinleyin – ve  hangi mevsimde giderseniz gidin , kazın tadına bakın.

     
                    Hanımeli Lokantası’nda ...

Erişte Aşı (evelik otu  ve erişte ağırlıklı çorba) ,  hangel (etsiz ve karamelize soğanlı mantı) , acem kavurması (kuru üzümlü ve pilav ile servis ediliyor) ,   bozbaş  (safran, kayısı ve hurma ile kavrulmuş et , pilav eşliğinde) ,  gafılkonak tatlısından oluşan bir mönü belirlemiştik  mekanın sahibi Dilek Hanım ile . Kimsesiz ve/veya yardıma muhtac hanımlara da katkı sağlamak adına , onların hazırladığı yemekleri de lokantasında servis eden Dilek Hanım , bizim için ayrıca  lahana salatası , içli köfte , patlıcan musakka , dolma, karışık salata , zeytinyağlı fasulye, (her malzemesi ayrı pişirilen) etli biberli patatesli bir gürcü yemeği  gibi ek sunumlarda bulundu .  Erişte aşı , hangel, dolma , bozbaş ve tatlıyı çok beğendik .  Kadın işletmeci olarak normalde alkol sunumu yapmayı tercih etmeyen Dilek Hanım , bizim için bir ayrıcalık sağlayıp  rakı servisi yaptı.  Eşi sayesinde bir Kars/Azeri canlı mini-konseri  ile akşamımızı sonlandırdık. Hesap , alkol ve bahşiş dahil yaklaşık 40 tl’ye çıkmak mümkün  . 

     

Atalay’ın Yeri

Bu salaş balık lokantası, Çıldır Gölü’nün kenarında .   Çıldır Gölü Kars’a yaklaşık 100 k  mesafede . Gezi programı yaparken , Ani harabelerinin Kars’in doğusunda  - Çıldır gölünün ise Kars’ın kuzeyinde olduğunu ve de Ani’den Çıldır’a yol olmadığını , arada Kars’a dönmek gerektiğini bilmekte fayda var .  Hal böyle olunca , uzunca bir yolu aç karnına gittikten  sonra  Çıldır’a varıldığında “eee, bu muydu yani?” diye soruyor insan .  Normalde ayçiçek yağında pişirdikleri  alabalık için biz yolda bir marketten tereyağ götürdük . Balıkları beklerken servis ettikleri köy peyniri  ve köy ekmeği çok lezziz . Tereyağda pişirdikleri alabalıkların tadına ise doyum olmadı .  Balık ile birlikte çoban salata servis ediliyor . Bira ve rakı da mevcut .   Son 2 senedir doğru dürüst kış yapmadığını öğrendik Atalay’dan.   Oysa, kışın donan Çıldır Gölü’nde  buz üstünde kızaklarla gidilmekte,  buzları kırarak balık avlanılmakta ... Atalay’ın Yeri’nde , bahşiş dahil  kişi başı  yaklaşık 20 tl ödedik .Kars merkezinde,   Hasan Usta’da künefe ve kadayıf  - tavsiye edilir.

Kamer Kadıneli
, Kar’s Otelinin hemen yanında , yöresel yemekler yapan bir mekan . Dekorasyonu Istanbul cafe’leri gibi , mönülerinde de yöresel yemekler ve ev yemekleri mevcut ancak  bizi cezbetmedi.

Tadım Döner
(Kars’lıların tarifi ile “Aslanlı Yol”un sonunda ) – bize tavsiye edildi ama pek de iyi çıkmadı.

 Kars’ın geleneksel kahvaltı salonlarından birinde mangalda demlenen çayın tadına da baktık elbette.

     
 • Kars’ın tarihini , gezilecek görülecek yerlerini zaten pek çok yerde  okumak mümkün .   Kars Kalesi’nden şehri    seyretmek elbette ki şart.   Hemen yamacında bulunan 12 Havariler Kilisesi’ni de çok beğendik  . Kars’daki pek çok dini ve tarihi yapı gibi, maalesef bu yapıyı da camiye çevirmişler  (Kümbet Camii);  yine bu iyi , çünkü 1950’lerde benzin deposu olarak da kullanılmış. 

İki minare ekleyip , kubbesini da yıkarak ve de içini badanaya bulayarak  Fethiye Cami’ne  dönüştürülen katedral ise içimizi acıttı - hele ki Cumhuriyet’in ilk yıllarına ait fotoğraflardaki Cumhuriyet Bayramı törenleri ile görünütülenen şaheser duruşunu  gördükten sonra.  Yine aynı dönem fotoğraflarda , Saat Kulesi’ni görmek mümkün ama o da belediye başkanlarından birinin yıkım hışmına uğramış.

Bir de tabii   Ani Harabelerine bayıldık.  Yaklaşık 3 saatlik bir yürüyüşe rağmen , harabelerin tamamını görmek mümkün olmadı– ancak görebildiklerimiz bile rüya gibiydi ; özellikle  Tigran Honents Kilisesi . 

     
 
 • Kars’a gelen yerli ve yabancı turistlerin yüzde 90’ı Orhan Pamuk’un  Kar kitabına atıfta bulunarak  şehri geziyor veya soru soruyormuş .  Ancak ,  Kars’lılar  Orhan Pamuk ve Kar’ı çok eleştiriyorlar.  Bu arada , meşhur Kars Palaca Otel artık boş bir bina .
 • “Ucube” anıt yok tabii artık . Kars’lıların  60-70%’i de anıtın kaldırılması taraftırıymış . “Asıl mesele , konumu idi” dedi rehberimiz Celil Bey . 
 • Kars’da hava çok kuru .  Istanbul’un nemli havasına alışık olanlar veya vücudu neme ihtiyaç duyanlar için bir not : yanınızda kreminizi ve de okyanus suyu spreyinizi götürün çünkü otel odası da aşırı sıcak olunca, nefes alabilmek , uyuyabilmek çok zor.
 • Kars Plato’su göz alabildiğine geniş bir alan .  Kars ve Ani Harabeleri , deniz seviyesinden 1400-1700 m yükseklikte . Çıldır Gölü ile Aktaş Gölü arasında ise  2159 metreyi gösterdi tabelalar.  O yükseklikten , ufku  ve Aktaş Gölü’nü seyretmek harika  - hele ki  Beluga vodka eşliğinde... 
     
 
 • Kars’a gidip peynir almamak elbette olmaz.  Biz,  Alibey’den  gravyer aldık . Daha sade ve daha “smooth” bir tadı var .  Büyük Zavotlardan  taze kaşar, eski kaşar, kars göbeği , tulum peyniri , kekik balı  ve hatta tereyağ aldık .  Siparişlerimizi verdik, ödememizi yaptık ; onlar kargo ile adresimize gönderiyorlar.  Merak edenlere, anavatanında  gravyerin kilosu 30 tl .

 • “Her akşam bir balo olurdu eskiden bu şehirde “ diyor Kars’lılar.  Kars’ı bir de o vakit görmek varmış  ama şimdi bile  Kars,  gezilmeye – görülmeye – sahip çıkılmaya değer bir şehir.  Eski Rus Evleri’ne ,  kültürlü – saygılı – kibar Kars halkına , verimli topraklarına , Ani Harabelerine sahip çıkmak için bile gitmeye değer bir şehir.
     
 

Bahsi geçen mekanların telefon no ve adresleri aşağıdadır. Özellikle lokantaların sahipleri hanımlarla sohbet etmeye değer. 

Kars Kaz Evi 
Orta Kapı Mah.Şehit Polis Nuri Yıldız Sok. No:17 Yanı Valilik Karşısı
Tel: 0474 212 37 13

Hanımeli - Dilek Adıgüzel
Orta Kapı Mah. Ordu Cad. Özgün Ödül Çaprazı No.65/A
Tel: 0474 212 61 31 

Atalay'ın Yeri
Çıldır Gölü Balık Lokantası
Kars Yolu Üzeri (Çıldır'a 5. Km kala) Ardahan
Tel: 0478 311 27 19 / 0535 211 03 48

Büyük Zavotlar Doğal Süt Ürünleri İmalat ve Satışı
Halitpaşa Cad. No: 120 
Tel: 0474 223 36 36 

Künefeci Hasan Usta
Orta Kapı Mah. Faik Bey Cad. No:27/B
Tel: 0474 212 83 75

Select the search type
 
 • Site İçi Arama
 • Google'da Ara
Search
Gizlilik SözleşmesiKullanım Koşulları Copyright 2010 - Vedat Milor
You are here >Seçtiklerimiz > Editörün Seçtikleri > GezintiGiller > Kars Gezi Notları