banner

Editörün Seçtikleri

Alper Öztoprak

Ayhan Güleyen

Aziz Hatman

Editör

Emine Tahsin

GezintiGiller

Gökhan Atılgan

Gökhan Kalan

Hamza Tekçe

İsmail Poyraz

Orhan Cem

Özgür Keçicioğlu

Şule Sakızlıoğlu

Umay Çeviker

Önder Üretmen

Murat Öztürk

Hüseyin Sinecan

Yurdaer Kalaycı


ELAZIĞ LEZZETLERİ VE ELAZIĞ’IN LEZZET NOKTALARI - 1

   Minimize

ELAZIĞ LEZZETLERİ VE ELAZIĞ’IN LEZZET NOKTALARI - 1
Ankara Ticaret Odası ve Ankara Patent Bürosu'nun Türkiye'nin lezzet haritası çalışmasına göre Türkiye'de çeşit bakımından Gaziantep'ten sonra en zengin mutfağa sahip il, Elazığ. Bu çalışmaya göre toplam 154 çeşit yemek, tatlı ve içecekten oluşan Elazığ mutfağı gerçek bir hazine. Ancak kıymeti bilinmeyen, yaşatılamayan, belki de gelecek nesillerin hiç bilmeyeceği bir hazine.
Et yemeklerinden, zengin çorba çeşitlerine kadar birçok çeşit mevcut Elazığ mutfağında. Bu kadar çeşidi tek tek anlatabilmek tabii ki mümkün değil. Ben de en sevdiğim ve özel olduklarını düşündüğüm birkaçını anlatayım diyorum bu durumda.
Elazığ mutfağında en beğendiğim lezzetlerden biridir gömbe. Kulak memesi kıvamında, kepekli undan hazırlanan unla yufkası hazırlanır. Çok küçük doğranan soğan tereyağında kavrulur (soğanın elde doğranması daha makbuldür. Çünkü kolaya kaçıp blenderdan geçirince elde soğanın posası kalıyor.) ve tereyağında bir miktar suyla pişirilir. İsteğe göre daha önceden kavrulmuş az veya orta yağlı kıyma veya kavurma soğanla beraber bir miktarda daha kavrulur. Biraz pul biber bu noktada iyi gider. Sonra bir kat kıyma, bir kat dövülmüş ceviz olacak şekilde yumurta büyüklüğünde hamurla açtığımız yufkadan 25-30 katlı bir şaheser ortaya çıkar. İşte sonuç:


Gömbe

Konumuz yemek tarifi değil ancak denemek isteyenler için detaylı tarifi nette bulmak mümkün. Ancak en iyi lezzeti elde edebilmek için iyi malzeme ve işçilik her zamanki gibi çok önemli.
Bir başka özel lezzet de özellikle yaz aylarında vazgeçemediğim soğuk çorba. Soğuk ayran aşı ya da soğuk Harput çorba da denir. Önceden kaynatılmış ve 1 gece beklemiş dövme, yoğurt ve nohutun birleşimi… Yoğurtla beraber kaynatmıyorsunuz. Dövmenin suyunu aldıktan sonra, önceden haşlanmış nohut (nohut isteğe bağlı, konmayabilir) ve yoğurdu karıştırıyoruz. Karıştırırken, ayran yapar gibi, çorba kıvamına gelene kadar yavaş yavaş su ilave ediyoruz. Bu esnada bir iki diş rendelenmiş sarımsağı da ekliyoruz. Sonra en iyi lezzet için biraz soğutmalı. En son üzerine serpiştirilen maydanoz ve reyhanla servis yapılıyor. Yapılışı kolay ve harika bir lezzet. Yalnız yoğurdunuz doğal olmalı. Marketlerde satılan, yoğurtla benzerliği sadece rengi olan tuhaf malzemeyi kullanmayın.
Burada sadece bir ucuna değindiğim Elazığ mutfağı gerçekten özel. Ancak bununla övünmenin hiçbir anlamı yok. Bu mutfağın canlılığı önemli. Şimdi bu yazıyı okuyup veya Elazığ’ ı biraz araştırıp Elazığ’a seyahat eden biri, ben yöresel lezzetleri nerede tadabilirim diye bir soru sorduğunda, maalesef bu lezzetleri tam anlamıyla alacağınız bir lokanta yok. Soğuk çorbayı bazı yerlerde bulmak mümkün fakat ya gerisi? Yöresel yemekleri yaptığını iddia eden bir iki yer var ama yetersiz. Yetersiz olduklarını düşündüğüm için burada o mekânların detaylarına girmiyorum.
O zaman mutfağını sadece kısa bir şekilde tanıtabilmekle yetindiğimiz Elazığ’da nerede ne yenir konusuna değinelim. Beğenmediğim yerleri yazmak istemiyorum. Öncelikle Harput’tan başlayalım.
Harput’ta en sık gittiğim yer Balakgazi Tesisleri. Kayalık bir alan üzerine kurulmuş tesisten Elazığ manzarasını izlemek çok güzel. Balakgazi Tesisleri’nde özellikle tavsiye edilen ilk yemek kuzu tandır. Kuzunun but kısmından yapılıyor. Bence koldan yapılsa daha iyi sonuç alınır ama seçilen et güzel olduğu için butla da iyi bir tandır çıkıyor ortaya. Beraberinde gelen salatalar özellikle Vedat Bey’in programından sonra daha özenli oldu. Bu bence önemli bir nokta. Çünkü programlarda gördüğümüz mekânların çoğunda Vedat Milor ile aynı sonucu alamıyoruz. Burada ise Milor’ un eleştirdiği bir noktanın, programdan sonra daha özenli hale gelmesini önemli buluyorum. Tabii yemeğe sadece direk tandırla başlamıyoruz. Öncesinde içli köfte, sırın ve mekânın kendine has bir lezzeti olan Balakgazi böreği tadılabilir. Elazığ’da içli köfte yumurta büyüklüğünde top top hazırlanır ve Gaziantep, Hatay bölgesi gibi kızartılmaz. Salçalı suda haşlanır. İçli köfte gayet iyi. Yağ oranı güzel. İçindeki ceviz lezzeti bir kat daha arttırıyor. Sırın ise Elazığ’a has bir lezzet. Sırın için hazırlanan, normal börek yufkasından daha ince olan sırınlık yufka ile yapılır. Yufka ince ince uzunlamasına kesilir, sonra rulo haline getirilir. Üzerine sarımsaklı yoğurt eklenir. En son tereyağı eritilmiş tereyağı üzerinde gezdirilir. Hoş bir lezzet. Balakgazi Tesisleri’ne gidenlere Balakgazi böreğini mutlaka tatmalarını öneriyorum. Elazığ’da taş ekmeği denilen, krep benzeri ince hamurun içine kavurma ve kaşar konduktan sonra rulo edilip, hafif un ile yüksek ateşte kızartılmasıyla hazırlanıyor. Kavurma da lezzetli olduğu için börek çok güzel oluyor. 


Balakgazi Böreği

Eğer kuzu eti sevmediğiniz için tandır yemeyeceksiniz, dana etinden yapılmış kavurma da iyi bir seçenek. Burada bir kişi ortalama 20 TL’ye bu güzel lezzetleri tadabilir. Tadı Damağımda programında gördüğünüz gibi bir mekândır Balakgazi Tesisleri. Geldiğinizde sürpriz yaşamazsınız. Ha unutmadan, yemeğin üstüne çedene kahvesi içmeyi unutmayın.
 


Kuzu Tandır

Balakgazi Tesisleri Adres: Harput Mahallesi/Elazığ
Tel: 0 424 215 11 88

Harput’ ta bir diğer önemli adres Ensar Mangal Vadisi (Eski adıyla Pirzolacı Yusuf Usta). Tarihi Sara Hatun Camisi’ nin hemen yanında. Menüde sadece ızgara çeşitleri var fakat ızgaralar gerçekten lezzetli. Soslu kuşbaşı bu mekânın kendine ait lezzeti. Dana bonfile kullanılan kebapta, etin üzerine tereyağında pişmiş domates sosu ekleniyor. Sos miktarı abartılmadığı ve kullanılan malzeme kaliteli olduğu için sonuç gerçekten güzel. Bir de kuzu pirzola lezzetli. Izgarada kurumadan, sulu pişmiş. Özellikle bu iki çeşit kebap lezzetli ancak masanızda ciddi bir zenginlik olmamasına rağmen ödenilen rakam bence yüksek. Tam anlamıyla doymak istediğinizde iki kişi 50 lira civarında bir rakam ödüyorsunuz. Benim için fiyat önemli değil diyorsanız lezzet açısından tavsiye edilir.
 

Ensar Mangal Vadisi Adres:  Harput Mahallesi, Sara Hatun Camii Yanı/Elazığ
Tel: 0 424 215 10 33
 Elazığ’da Hazar Gölü kıyısında Tur-Pol turistik tesisleri mevcut. Esasen otel olan tesiste, Hazar Gölü’nün ve Hazar Baba Dağı’nın harika manzarasını karşınıza alarak yemek yiyebilirsiniz. Yemekler genel olarak orta düzeyde ancak manzara ve her türlü alkollü içeceğin servis edilmesi mekânı cazip kılıyor. Fiyatlar böyle bir tesis için makul düzeyde hatta içecekler için uygun bile diyebilirim. Farklı bir tecrübe için dikkate değer bir mekân.
Tur-Pol Turistik Tesisleri Adres: Elazığ-Diyarbakır Karayolu 25. Km Sivrice/Elazığ
Tel: 0 424 425 11 00
Web Adresi: www.turpol.com.tr

Select the search type
 
  • Site İçi Arama
  • Google'da Ara
Search
Gizlilik SözleşmesiKullanım Koşulları Copyright 2010 - Vedat Milor
You are here >Seçtiklerimiz > Editörün Seçtikleri > Murat Öztürk > ELAZIĞ LEZZETLERİ VE ELAZIĞ’IN LEZZET NOKTALARI -