Yerli Mutfak İllüstrasyon

Bahar, toprağın yeşermesi hayatın dirilişi dönemidir. Her yerin kuş cıvıltıları, laleler, papatyalar ile dolduğu, aşkın kapımızı çalıp bizi tanıdık duygulara sardığı, yerin, göğün, canlıların tazelenerek yaşamın değerini bir kere daha anlamamızı sağlayan bir dönem.

Türlü türlü otlar, çeşit çeşit mantarlar ile sofralarımızın şenlendiği bu dönemde yöre yöre tabaklarda kış sebzelerinin yerini bahara özgü tatlar ve renkler alır. Karadeniz bölgesinden Ege’ye Akdeniz’den Trakya’ya kadar her bölgede gözleyeceğiniz bu değişim bizlerin de midelerinin bayram etmesini sağlar.

Bahar ayları 5Bahar ayları 4

Kuzu etinin ve oğlağın da dönemi bahar. Bu aylarda oğlak güveç, oğlak eti ile yapılmış enginar, oğlaklı arapsaçı, kuzu etli elbasan tava gibi lezzetleri tatmak için lezzet hafiyeliğine soyunmazsanız üzülürsünüz.

Ben yerel pazarları çok severim. Özellikle de bahar aylarında. Her tezgahta sizi bir süprizin beklediği yerel pazarların en canlı dönemidir bahar. Kokular birbirine karışır meraklı sorulara farklı yemek tarifleri eklenir. Bilmediğiniz tatmadığınız yada çocukluğunuzda kalmış bir anı ile karşılaştırır sizi pazarlar.

Bahar ayları

Hodan kavurmasını , kuşkonmazın dedesi  yabani sarmaşığı, dereotunun ve rezenenin nenesi olan arapsaçın, renk renk çeşit çeşit lezzet lezzet değişik mantarın, yemlik otunun ki kendisi bildiğiniz çimen olup nasıl pişirilip yeneceğine dair köylü teyzelerden ve alışveriş yapanlardan alacağınız tarifler ile ufkunuzun açılacağının garantisini verebilirim.  Ayrıca bu sayede dost sofralarında ukalalık yapabilir, insanların “Ayyy nereden biliyorsun bu kadar çok şeyi?” bakışları ile egonuza masaj yapabilirsiniz. Eliniz yemeğe yatkınsa ev ahalisini sofraya koyduğunuz farklı lezzetler ile test edebilir, nefret ve sevgilerini kazanabilirsiniz.

Bahar ayları 2

Nerelere mi gidilir? Benim favorilerim İstanbul’da yaşayanlar için Pazar günü kurulan Kasımpaşa Kastamonu pazarı, Bomonti ve çeşitli semtlerde kurulan organik pazarlar, Alaçatı’da Cumartesi günleri kurulan Alaçatı pazarı, Urla’da kurulan Urla iskele pazarı, Tire ve Ödemiş pazarları… Ve tabi burada sayamayacağım Türkiye’nin dört bir yanındaki köy pazarları…

 

Leave a reply