dünya

Yaz geldi, ben Çeşme sahillerine düşürüldüm. Esasında sevmem, sosyete nerede ben orada durumlarını ama seven arkadaşlarım var ve beni sürüklemeyi becerirler. Bu sezon, Alaçatı ve Çeşme semalarına yeniler ve yenilikler getirmiş. İşte size biraz nereye gidilir ne yapılır notları.

Son senelerde yükselişe geçen plaj gençliği ve onlara ayak uydurabileceğini sanan kodaman tayfa yine plajlardaydı. Anlayamadığım 50 TL girişe su bile vermeyen işletmelerin tuvalete para kesmemeleri ve bu üniversite gençliğinin baba parası ile şampanyaları havuz başında nasıl patlatabildiği… Neyse, zenginin parası züğürdün çenesini yorarmış olmasın, pek benim tarzım olmayan Marakesh, Solemare, Babylon, Aqua tipolojisine bu sene eskilerden Flyınn  ve İstanbul tayfasının yakında tanıyacağı Propoganda ve ismini duymama rağmen gidemediğim Sunset katılmış.

Hepsi gidilesi denizlerde benim gibi adamların bütçesini sarsar seviyede ama piyasası bol mekanlar.

Gündüz beache gidip yani Türkçe meali plaj, deniz kenarı çimme işlemini gerçekleştirdikten sonra her modern Türk beyazı gibi bir Kumrucu dışında bir akşam yemeği yemek arzusundaysanız ki bu sene yediğim Şevki Kumrusu tam bir hayal kırıklığı idi ve sanırım artık onu aldatmanın zamanı geldi (11 TL bir adet kumru), yeni açılan veya klasikleşmiş pek çok keyifli mekan var.

Hacımemiş tarafı benim yaş gurubumda yaşını kabul etmiş sakin sohbetli yemek arayanlar için ideal. Bu bölgede geçen sene açılan Village Cafe et çeşitlerine balık alternatiflerini de eklemiş ve arka taraftaki kocaman bahçesini bu sene hizmete açmış. Denemeye değer bir alternatif.

1404172800-6b67e2e5565558c587a8d186a5c28db1

Yine geçen senelerin favorisi Asma yaprağı gidilesiliğini koruyor bence.

1404172800-6c452426b029af1ce37cbff7d7097474

Hacımemiş tarafında yeni açılan Asfalya bir kere ismi ile beni pek bir cezbetti. İzmirlilerin çok kullandığı bir tabirdir “Asfalyalarımı attırma bak”; yani sigortalarımı attırma… Suat Kaptan İzmir’in tanınmış isimlerinden damağı gelişmiş bir kişi. Değişen menüsü ile bu yazın ilginç mekanlarından birine imza atmış. Deneyin derim.

1404172800-b32ab2771a6bf933fcac05daa418571f

Ve bence çok iddialı bir mekan Mancar. İyi bir şef ile şimdiden herkesin listesinde en üst sırada. Şarap listeleri özenle hazırlanmış. Tamamı Egeli üreticiler. Fiyatlar çok makul. Ben sotelenmiş sebzelerine bayıldım. Izgara Sinarit biraz fazla pişmişti ama yurdum insanının damak tadı düşünüldüğünde kusurdan saymamak lazım, ızgara ahtapot gerçekten çok dengeli ve lezzetli bir ara sıcak, kemiksiz kuzu eti yani esnaf lokantalarının tandırı da burada iyi versiyon olarak serviste.

1404172800-f6a121bddce49ed4ccb489d67a22b60c

Geçen senenin bomba mekanı Fogo bu sene henüz açık değil. Ancak iş yapma garantisi olan bir ekip ile bu hafta sonu bir açılış yapıyorlar. İstanbul’daki son mekanı Duble Meze ile yine yeni yeniden süper bir iş yapan Çapa ailesi işletecek bu yaz Fogo’yu. Haydi hayırlısı.

Bir de unutmadan geçen sene açılacakmış gibi yapıp açılamayan Ulus 29 bu sene Alaçatı portun bir ucunda açıldı. Ama bizim sosyetiklerin söylediklerine göre ilk hafta sonu pek bir kırocan ile dolu olan mekan pek kimseyi cezbetmemiş. Ben gitmedim gidenlerin yalancısıyım.

Yazdıklarımı okuyunca bir anda magazin muhabiri moduma kendimde şaştım. Artık idare edin. Yaz insanı değiştirir, hem ten rengini hem haleti ruhiyesini. Ege’nin meltemi vurdukça teninize ve her yaştan güzel İzmir kadınları ile adımlayınca sokakları, ajan ruhunuz bile parmak arası terliği çeker başlar paparaziliğe… Karpuzunuz bol olsun…

 

Leave a reply