Screen Shot 2018-03-16 at 13.43.57.png

İLKELERİM

Sahip olduğum temel kimlik yemek ve şarap eleştirmenliği. Yerine getirmem gereken ödev, restoranlardaki yemekleri gastronomik açıdan mümkün olduğunca en doğru ve tarafsız  biçimde değerlendirerek yansıtmak. Bunu da her zaman belli değer ve prensipler çerçevesinde yürütmeye gayret ettim. Ne var ki, bir restoran değerlendirmesinin her açıdan kusursuz olması imkansız. İnsanoğlunun olduğu her yerde mutlaka önyargılar var olacaktır. Bunları asgari düzeye çekmek için bazı tedbirleri almak gerekiyor. Bu tedbirlerin başında da tarafsızlık ve bağımsızlık ilkeleri geliyor. Nedir bunlar?

Bir defa eleştirmenin değerlendirilen yerde herhangi bir ekonomik çıkarı olmamalı. Mümkünse gideceği yerlere habersiz gitmeli, yediği yemeğin ücretini tam olarak ödemelidir. Kısacası, bir yere ilişkin fikirlerini en dürüst biçimde ifade edebilme özgürlüğünü satmamalıdır! Bu değer ve ilkelerle çatışmadığı sürece gelir sağlayan projelerde yer alacağım.

Ancak dâhil olduğum her bir projeyi burada belirterek hem şeffaflığı sağlamayı hem de sizlere en doğru kararı alma şansını sağlamak istiyorum. Mesela, Her zaman olduğu gibi sizin projeler hakkındaki eleştiri ve yorumlarınız benim için çok önemli.   


PROJELERİM

Sosyal medyada çağrısını yaptığım iki temel projem var:

Bunlardan birincisi, küçük ve orta çaplı üreticilerin kaliteli ve sağlıklı ürünlerini tüketicilerle buluşturmak. Pektabii, bunu yapan firmalar veya kooperatifler var. Ancak benim gerçekleştirmek istediğim şey biraz daha farklı. Üreticileri seçme hususunda çok daha titiz olmayı; ürün sayısını kontrolsüz biçimde arttırmamayı; hem lezzet hem de sağlık açısından denetimleri çok daha etkin biçimde yapmayı arzu ediyorum. 

İkincisi ise ülkemizdeki gastronomik açıdan değere sahip restoranları tespit edip, bunların yer aldığı bir uygulama yapmak. 

Her iki projede SİZLERE DE İHTİYACIM OLACAK! Çünkü gerek kaliteli üreticilerin gerekse de restoranların tespitini birlikte yapacağız. Tabii ki, sadece tespit de değil. Birçok restoranın ben gittikten sonra fiyat arttırdığından veya kalitesini bozduğundan şikayet ediyorsunuz. Bu uygulama sayesinde inşallah bunların önüne geçme şansımız olacak. 

ÜRETİCİLERE ÇAĞRI

Eğer kaliteli ve sağlıklı ürünler ürettiğinize inanıyor ve benimle birlikte bunları tüketicilere ulaştırmak istiyorsanız, lütfen iletişim sayfasındaki bilgileri kullanarak benimle bağlantıya geçiniz. Yollayacağınız mesajda ürünlerinizin özelliklerinden ve kendinizden bahsetmenizi rica edeceğim.

RESTORAN UYGULAMASI İÇİN ÇAĞRI

Eğer iyi bir damağa sahipseniz ve bölgenizdeki gastronomik açıdan değer teşkil eden restoranlara hakim olduğunuzu düşünüyorsanız, buradaki iletişim sayfasından bana ulaşınız. Yazacağınız mesajda, kendinizden, yemeğe ilginizden ve beğendiğiniz restoranlardan bahsetmeniz çok önemli.

ÇAĞRIMI YAPTIĞIM VİDEOYU BURADAN İZLEYEBİLİRSİNİZ: