Aşçı Bacaksız

Lezzet Puanı

Aşçı Bacaksız, aslını korumaya gayret eden, gastronomik değeri yüksek ve Türkiye’de hâlen hizmet veren en eski lokantalardan biri. 80 senedir aynı yerde hizmet vermeleri, bir anlamda bu işletmenin ne kadar mütevazı olduğunun da bir göstergesi.

Öğle vaktinde kapılar açılır ve yemek bittiğinde kapanır. Eğer ilk gidişiniz ise ve servis çok yoğun değilse işletmenin tarihçesini de dinleyebilirsiniz. Tabii, burada aynı olan sadece hizmet verdikleri yer değil. Farklı zamanlarda yaptığımız ziyaretlerde kalitenin, müşteriye saygının ve güler yüzün de aynı kaldığını gördük. Mekâna asıl önemini veren unsura, yani yemeklere gelecek olursak, lokantanın alametifarikası kendi yağında uzun süre pişen kuzu. Yanında pide, pilav ve soğan ile servis ediliyor. Et, kullanılan pişirme tekniği sayesinde hayli yumuşak. Ancak lezzeti Konya’daki ustaların örnekleri kadar derinlikli değil. Bunun nedeni, kuzu kebabında etin but hariç diğer bölümlerin (gerdan, kaburga vs.) ağırlıkla kullanılması olabilir. Zira Aşçı Bacaksız’da ekonomik gerekçelerle ağırlıklı olarak but kullanılıyor. Dahası, etin erkek koyun veya keçi eti olmasına da dikkat edilmiyor. Buna rağmen, lezzetin Rehber’deki kriterleri karşılayacak kadar özel olduğunu düşünüyoruz. Et yaz aylarında yöreden tedarik edildiği için kalite açısından hayli iyi. Diğer mevsimlerde ise et Balıkesir ve Konya’dan tedarik ediliyor. Tatlıya yeri kalanlar, ekmek kadayıfı ve mandadan yapılan Afyon kaymağını da denemeliler. Sabahları köyden gelen gerçek manda kaymağı için geç vakte kalmamalısınız. Son olarak bir hatırlatma, kapıdan içeri girince asla selam vermemezlik yapmayın ve buçuklu porsiyon talep etmeyin!

Tavsiye Yemekler

Adres ve İletişim Bilgileri

Adres
Aşçı Bacaksız, Karaman Yeni Saraçlar Çarşısı Sk No:6 03100 Afyonkarahisar Merkez/Afyonkarahisar

Siz ne düşünüyorsunuz?

Not: Restorana alternatif önerecekseniz lütfen buraya tıklayınız.

1 Yorum
Haziran 11, 2024

Bugün yedim gerçekten korunması gereken kültür varlığı, Konya “furun” kebabını andırıyor, çatal hariç soğan dahil…

Bürosunda 1990 yılında Avukatlık Stajı yaptığım avukat büyüğümüz, bu yemeğin Afyonda esnaf geleneği olarak etin fırına verilerek hazırlanarak topluca yenildiğinden bahsederdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Mekanlar