Mikado Pide

Lezzet Puanı

İyi bir pide belki de dünyanın en iyi fast food ürünlerinden biri. Ama günümüzde kaybolan değerlerimizden biri haline geldi. İyi bir pide bulabilmek giderek zorlaşıyor. Bu açıdan Mikado’nun pide geleneğini devam ettirmesi mühim.

Burada özellikle pidelerin hamurunu çok beğendim. İnce yapılmış. Ortası yumuşak, dışı kıtır. Bu kıvam öyle hemen ortaya çıkan bir şey değil: jenerasyondan jenerasyona aktarılmış. Kullanılan yumurtalar ziyaret ettiğim dönemde köy yumurtası idi. Peki hangi pideler diğerlerinden öne çıkıyor? Bir defa tahinli pide gerçekten olağanüstü bir lezzet. Denemeden dönmemelisiniz. Mikado’nun sahiplerinin deyişi ile onların atalarından kalan yuvarlak kıymalıyı da beğendim. Sucuklu yumurtalı bol yeşillikli pideyi ilginç buldum, denenebilir. Peki eksi yönleri? Kuru fasülyede ziyaretim esnasında margarin kullanmışlardı. Onu tereyağına çevirecekleri yönünde söz vermişlerdi. Umarım sözlerinde durmuşlardır. Pidede kullandıkları pastırma ise nispeten kuru idi. Kavurmalı dedikleri kıymanın kavrulduğu kapalı pide diğerleri gibi özel değildi.

Tavsiye Yemekler

Adres ve İletişim Bilgileri

Adres
Çarşı Mah. Hükümet Cd. No:7 Bozdoğan/Aydın

Siz ne düşünüyorsunuz?

Not: Restorana alternatif önerecekseniz lütfen buraya tıklayınız.

2 Yorum:
Nisan 21, 2024

Merhaba. , 21.04.2024 tarihinde tavsiyenizi gördüğümüz için yolu bir saat uzatacak olsada geldik. Kuşbaşı kaşar , kıymalı yumurtalı , yuvarlak kıymalı ve tahinli sipariş ettik. Etli pidelerin tereyağı marketten alınma olduğu belli. Tahinli arasında ise toz şeker vardı. Nazilli üzerinden geçerken yediğimiz pidelerin yanından geçemez. Sizin ziyaretiniz sonrası çokça değişiklik yapıldığı belli. İşletme olarakda güleryüzden bihaberler

Mayıs 6, 2024

maalesef mikado bozdu önceki zamanlarına göre bir de nazilli pidesi dediğiniz şey zaten bozdoğan pidesidir. Sorsanız ustaları bile bozdoğanlıdır bir de zaten yemeniz gereken şey bozdoğanın “kendine özgü pisesi” diye nitelendiren manda kaymaklı peynirlisidir onu yememişsiniz. Tahinliye gelince toz şekeri eritmiyorlar mikadoda iyi yapılan yerde kaymağın tahinin arasında erir gider umarım yardımcı olmuştur yorumum beğenmeyenler ve gidecekler için.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Mekanlar