Hacı Şükrü – Merkez Şubesi

4.5
Lezzet Puanı

Hacı Şükrü tarihi bir restoran. 1907’de kurulmuş. Burayı özel kılan yemek olan fırın kebabı bence dünyanın en özel lezzetlerinden biridir.

Toklu denilen, 1 yaşını geçmiş erkek kuzudan yapılıyor. Kuyruğu büyük, yağlı Karaman kuzularının kullanılması bu yemek için mühim. Keza pişirme kısmında izlenen teknikler de. Etler bakır kazanlara konup meşe odunu ateşinde ağır ağır pişiyor. Yaklaşık 3-3.5 saat boyunca altta haşlanan et yukarıya, üstte kızaran da aşağıya aktarılarak pişiriliyor. Bundan sonra kaynama işlemine geçiliyor. Etler kendi yağına döndükten sonra, yani konfit işleminin ardından yaklaşık 1 saat fırının koltuk denilen kısmında dinlenmeye bırakılıyor. Böylelikle rengini bularak önünüze nar gibi kızarmış bir halde geliyor. Gerdan, kaburga, incik, sırt gibi farklı kesimlerden etler söylenebilir. Bu açıdan fırın kebabının aslında çok kompleks olduğunu görüyoruz. Hepsinin lezzeti farklı. Biri daha yağlı biri daha az yağlı. Dokuları da farklı. Gerdan damakta eriyip gidiyor. Dengeli bir et yemeyi arzu ediyorsanız kaburga kısmından, orta yağlı söyleyebilirsiniz. Lütfen bamya çorbasını da es geçmeyin.

Not: Bu tavsiyenin Hacı Şükrü’nün merkez şubesi için geçerli olması gerektiğini düşünüyoruz. Meram şubesi ile arasında kayda değer bir fark var.

Tavsiye Yemekler

Adres ve İletişim Bilgileri

Adres
Ferhuniye Mahallesi, A 42060, Müneccimbaşı Sk. No:20, 42080 Selçuklu/Konya

Siz ne düşünüyorsunuz?

Not: Restorana alternatif önerecekseniz lütfen buraya tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir