Lokanta Bahar Edremit

Lezzet Puanı
Lokanta Bahar Edremit
İşletmecisi Ekrem Yanbolluoğlu bölgenin bütün avantajlarını biliyor ve sonuna kadar kullanıyor. Kaliteli ürün, geleneksel pişirme tarzları, usta aşçılar. Tam manasıyla benim hayal ettiğim gibi bir yöresel Ege mutfağı bu. Doğal ot, sebze, mantar. Taş fırın ve odun ateşi. Evlerindeki gibi hamur açan ve ailelerine özel günlerde pişirir gibi yemek pişiren kadınlar (mutfakta 10’dan fazla kadın var). Ekoloji konusunda bilgili ve bilinçli, damak tadı gelişmiş ve ne istediğini bilen bir patron. Maya bu olunca hamur ağzınıza layık oluyor. Zeytinyağlılardan mantıya Edremit Bahar Lokantası’nda tattıklarım iyi ya da çok iyiydi…

Tavsiye Yemekler

Adres ve İletişim Bilgileri

Adres
Kapıcıbaşı, Ş. Tanju Baytekin Sk., 10300 Edremit/Balıkesir

Siz ne düşünüyorsunuz?

Not: Restorana alternatif önerecekseniz lütfen buraya tıklayınız.

2 Yorum:
Nisan 21, 2024

Programınızı izledikten sonra eşimle belki önünden 100 kere geçtiğimiz ilçeye dönüp burada yemek yedik. Ramazan ayında olduğumuz için iftar saatini beklemek zorunda kaldık ama değdi. Bir yayla çorbası olsa olsa ne kadar güzel olabilir ki derken hayatımda yediğim en iyi yayla çorbasını tattım. Portakallı kereviz ve dana kavurması işe benim favorilerimdi.

Mayıs 31, 2024

Sizin programınızda izleyip aklımın bir köşesine yazmıştım. Yolum yakınından geçtiği bir gün eşimle uğradık. Anlattığınız kadar varmış. Keşkek ve dana kavurma yedik ikisi de çok çok iyiydi. mezeleri de çok lezzetli , özellikle kök ıspanak. Ayrıca çalışanları da pırıl pırıl insanlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir