Zübeyir Ocakbaşı

Lezzet Puanı

Hani bazı lokantalar vardır, hep aklınızdadır ama bir türlü kısmet olmaz. İki senedir ha gittim, ha gideceğim Zübeyir’e. Hep aklımda ama bir türlü kısmet olmuyor.

Sonunda sevgili Evrim dürtükledi ve oldu. Dokuz kişilik bir grup kurduk ve güzel bir akşam yemeği yedik.

Kese yoğurt ve cevizli yöresel balkabağı lezzetli. Öte yandan hepimizin ortak eleştirisi balkabağının çok az olması. Çiğ köfte gerçekten acılı. Salçası biraz aşırı kaçmış ama. İnce kıyılmış bol yeşillikli gavurdağı salatasında kullanılan nar ekşisi vasat üstü. Gene hepimizin ortak eleştirisi bu salatada ceviz olması gerekliliği. Buna karşılık domatesli, biberli, gerçek sızma zeytinyağlı közde patlıcana diyecek yok. Enfes bir meze. Salatalık, yeşil biber, domates ve soğanlı süzme yoğurt da ağzınıza layık. Ama bana “En beğendiğin ve rakı ile iyi giden meze ne?” diye sorsanız, “Nar ekşili, pul biberli közde soğan ve sarmısak” derim. Yalın, basit ve lezzetli. Kullanılan malzemeler iyi kalite, tam kıvamında ve zamanında pişirilmiş. Çöp şiş nefis Zübeyir’de. Kuyruk yağı mis gibi kokusuz ve ustaca marine edilmiş kuzunun lezzetine lezzet katıyor.

Müşterisi sosyetik, azıcık onlara taviz vererek eti yağsız yerinden seçiyorlar ama terbiye etmekte ve pişirmekte ustalar, otantik havayı koruyup suşici gibi sterilize ocakbaşı olmamışlar.

Tavsiye Yemekler

Adres ve İletişim Bilgileri

Adres
Şehit Muhtar Mahallesi, 28, Bekar Sk., 34435 Beyoğlu/İstanbul

Siz ne düşünüyorsunuz?

Not: Restorana alternatif önerecekseniz lütfen buraya tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir