Argoura

4.5
Lezzet Puanı

Tek akşam yemeğiyle çok güçlü bir iddiada bulunmak zor. Öyle olsa, buranın bana göre Avrupa’nın en iyi balık lokantalarından biri olduğunu söylerdim.

Ama ilk ziyarette beğenmediğim bir lokantayı sonradan beğendiğim olmadı. Tersi ise oldu. Yani ilk gidişte beğenip ikincisinde hayal kırıklığı yaşatan lokantalar var. Ama Argoura’da böyle olacağını sanmıyorum çünkü buranın şefi ve sahibi Nikos Michail tecrübeli biri ve şube açmaya, kapasite büyütmeye niyeti yok. Yıllarca lüks otellerde çalışmış, kriz çıkınca ayrılıp gönlüne göre bir yer açmış. Balık ve deniz ürünleri günlük; yetiştirme değil ve dondurulmamış.

Nikos teknik açıdan çok üstün ve vizyonu olan bir şef. Haliyle burası da sade, yalın ve taze bir balık lokantasının ötesinde. Derinliği olan bir mutfak bu. Biz seçimi tamamen Nikos’a ve garson Jason’a bıraktık. Çok lezzetli bir balık çorbasıyla başladı ziyafet. Arkasından balıkçılarıyla ünlü Kalimnos Adası’ndan çiğ ve doğal istiridyeyle denizkestanesi geldi. Sonra da marine edilmiş üç farklı çiğ balık: Melanouri (melanur), karagöz ve kılıç. Her biri farklı kalınlıkta kesilmiş ve değişik şekilde lezzetlendirilmiş. Özellikle bergamotla marine edilen karagöz olağanüstüydü. Bunların yanındaki brokoli ve karnabaharın kalitesi de artık modern dünyada yok!

Sonraki üç porsiyonun ikisi neredeyse gözümden yaş getirdi; üçüncüsü çok iyiydi. Çok iyi olan, ülkemizde dondurulmamışını pek bulamayacağınız taze deniztarağı. Diğer ikisi çok iyinin de ötesindeydi. Birincisi, hafif tütsülenmiş patlıcan püresi, bal, balsamik sirke ve balık stoklu sosla servis edilen füme yılanbalığı. İkincisi İspanya’daki Elkano hariç hiçbir yerde görmediğim tazelikte, anlık sotelenmiş üç farklı deniz ürünü yumurtası: Sübye, çipura ve fenerbalığı. Bulut gibi hafif ama yoğun ve çok boyutlu lezzetler. Son olarak, gene süper bir orfoz buğulama. Yanlarında ev yapımı ve Michelin üç yıldızlı lokantalar düzeyinde ekmekler. Kapanış için, mutluluğumuzu görünce müessese ikramı olarak gelen balkabaklı ve dolmalık üzümlü pasta. Girit Adası’ndan gelen, karafta sunulan Sauvignon üzümünden şarapları da iyi. Fiyat? Çok ucuz olan şarap dahil, Boğaz lokantalarının yarısı!

Tavsiye Yemekler

Adres ve İletişim Bilgileri

Adres
Argoura, Agisilaou 49, Kallithea 176 75, Yunanistan

Bölgede Katılabileceğiniz Aktiviteler

Siz ne düşünüyorsunuz?

Not: Restorana alternatif önerecekseniz lütfen buraya tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir