Baklavacı Zeki İnal

5
Lezzet Puanı

Zeki İnal’ın şöbiyetleri, neredeyse bir efsane. Kullanılan unun kalitesi, yağın ve sütün özelliği, ustalık ve bilgi birikimi, ya da fırının efsunlu oluşu mu, emin olamıyorum. Ancak şunu biliyorum ki, ben bu kadar lezzetli bir şöbiyeti daha önce hiç tatmamıştım.

İşin başında duran Bülent Bey, İTÜ mezunu bir mühendis ve aynı zamanda usta bir aşçı olan büyükdedesi Mehmet Maasinoğlu’nun mirasını hakkıyla devam ettiriyor. Küçük ölçekli çalıştığı için fabrikasyon üretimden uzak duruyor ve kolay açılsın diye yumuşak un kullanıp fazla su basmıyor. Şöbiyetler kıtır kıtır, ince ve damakta adeta eriyor. Şerbetleri de mükemmel. Bülent Bey, şekerlenmesin diye tatlılara glikoz eklemeyi reddediyor. Bu nedenle eğer tatlıları İstanbul’a gönderirse biraz şekerleneceğini söylüyor. Baklavasını ve sipariş üstüne hazırladığı su böreğini de denedim. Onlar da mükemmeldi.

Artık kullanılan unun kalitesinden midir, yağın ve sütün özelliğinden mi, ustalık ve bilgi birikiminden mi, şöbiyetlerin piştiği fırının efsunundan mı, bilmiyorum. Ben bu kadar lezzetli bir şöbiyet hiç ağzıma koymamıştım.

İşin başında duran Bülent Bey İTÜ mezunu bir mühendis ve usta bir aşçı olan büyükdedesi Mehmet Maasinoğlu’nun mirasını hakkıyla devam ettiriyor. Küçük ölçekli çalıştığı için fabrikasyona gitmemiş ve kolay açılsın diye yumuşak un kullanıp fazla su basmıyor. Şöbiyetler kıtır kıtır ama ince ve damakta adeta eriyorlar. Şerbetleri de mükemmel. Bülent Bey şekerlenmesin diye tatlılara glikoz eklemeyi reddediyor. Bu nedenle eğer tatlıları İstanbul’a gönderirse biraz şekerleneceğini söylüyor. Baklavasını ve sipariş üstüne hazırladığı su böreğini de denedim. Onlar da mükemmeldi.

Tavsiye Yemekler

Adres ve İletişim Bilgileri

Adres
Alleben Mahallesi, Atatürk Blv. 38/B, 27010 Şahinbey/Gaziantep

Siz ne düşünüyorsunuz?

Not: Restorana alternatif önerecekseniz lütfen buraya tıklayınız.

1 Yorum
Mayıs 4, 2024

2022’de arkadaşımla seyahatteyken Zeki İnal’a uğradığımızda sadece fıstıklı sarma kalmıştı. Çıtır çıtır şöbiyet hayali kurarken bizim de kısmetimize sadece fıstıklı dürüm çıkmıştı ve en azından güzel bir şekilde damağımızı şenlendirip mekandan ayrılmıştık. Bir dahaki gidişinizde bir de yanında bir dilim fıstıklı dürüm yemenizi tavsiye ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir